Pytania i odpowiedzi

Gwarancja

Na jaki okres udzielana jest gwarancja na umywalki KALDEWEI?

Na wszystkie umywalki KALDEWEI udzielamy gwarancji na okres 30 lat, zgodnie z naszymi warunkami gwarancyjnymi (do pobrania tutaj).

Na jaki okres udzielana jest gwarancja na wanny i brodziki KALDEWEI?

Na wszystkie wanny kąpielowe i brodziki KALDEWEI udzielamy gwarancji na okres 30 lat, zgodnie z naszymi warunkami gwarancyjnymi (do pobrania tutaj).

Na jaki okres udzielana jest gwarancja na systemy hydromasażu KALDEWEI?

Na wannę kąpielową udzielamy gwarancji na okres 30 lat, zaś na techniczne komponenty systemu udzielamy gwarancji na okres czterech lat, zgodnie z naszymi warunkami gwarancyjnymi (do pobrania tutaj).

Czy udzielają Państwo gwarancji na wyposażenie dodatkowe do wanien?

Na całe wyposażenie dodatkowe z oferty produktów KALDEWEI obowiązuje rzecz jasna oczywiście rękojmia firmy KALDEWEI przez okres dwóch lat.

Moja wanna / brodzik / wanna z hydromasażem jest uszkodzona. W jaki sposób mogę dochodzić moich praw z tytułu gwarancji?

Prosimy zwrócić się do sprzedawcy, u którego nabyli Państwo wannę, brodzik lub wannę do hydromasażu z hydromasażem. On przekaże zgłoszenie do naszego działu serwisu.

Czyszczenie

W jaki sposób najlepiej czyścić wannę/brodzik z stali emaliowanej KALDEWEI?

(Patrz też "W jaki sposób najlepiej czyścić wannę/brodzik z stali emaliowanej KALDEWEI z powierzchnią uszlachetnioną?")

Czyszczenie wanien ze stali emaliowanej jest łatwe i nie wymaga wysiłku.

Zazwyczaj wystarcza umycie wszystkich elementów po użyciu produktu przy pomocy wody oraz irchy lub gąbki (ale nie zmywaka do garnków). W przypadku niewielkich zabrudzeń zalecamy środek do mycia o neutralnym pH (5-7), np. płyn do zmywania naczyń lub neutralne mydło.
Bardziej oporne osady należy w miarę możności pozostawić na pewien czas (ok. 15-20 min.) w celu zmięknięcia i powtórzyć mycie.
Osadów wapiennych (kamienia) można uniknąć dzięki szczelnej armaturze oraz przez usuwanie pozostałości wody po użyciu wanny lub brodzika. Ewentualne ślady osadów, jeśli jednak wystąpią, można usuwać letnim wodnym roztworem octu 1:1 (nie używać esencji octowej). Następnie należy wannę/brodzik dokładnie spłukać wodą. Ten sposób czyszczenia jest ponadto szczególnie ekologiczny.
Do pielęgnacji wanien i brodzików ze stali emaliowanej nie nadają się środki zawierające piasek, proszki do szorowania oraz silnie kwasowe środki myjące, jak również środki do usuwania kamienia – z wyjątkiem proszku do czyszczenia emalii lub kremu do konserwacji emalii. Do okresowego dokładnego czyszczenia wanny lub brodzika oraz w razie silnych zabrudzeń polecamy z programu akcesoriów KALDEWEI: proszek do emalii KALDEWEI® oraz środek do pielęgnacji emalii KALDEWEI®, które można nabyć u dystrybutorów produktów KALDEWEI.
Z naszą instrukcją konserwacji wanien i brodzików można się zapoznać tutaj.

W przypadku wanien i brodzików z powierzchnią uszlachetnioną oraz wanien z hydromasażem prosimy postępować zgodnie z instrukcją pielęgnacji dla emalii z powierzchnią uszlachetnioną (Do pobrania tutaj).

W jaki sposób najlepiej czyścić wannę/brodzik z stali emaliowanej KALDEWEI z powierzchnią uszlachetnioną?

Czyszczenie wanien, brodzików oraz wanien do hydromasażu z powierzchnią uszlachetnioną jest łatwe, przyjazne dla środowiska i niedrogie. Dla uzyskania optymalnych efektów zalecamy przestrzeganie poniższych wskazówek:

  1. Po użyciu należy powierzchnię wanny/brodzika spłukać ciepłą wodą, a następnie przetrzeć miękką wilgotną szmatką lub irchą.
  2. W razie silniejszego zabrudzenia wanny lub brodzika należy do mycia użyć dostępnego w handlu płynu do zmywania naczyń, środka do mycia lub neutralnego płynu do mycia łazienek. Środek do mycia należy nanosić zgodnie z instrukcją wydaną przez producenta, wyłącznie miękką gąbką, ściereczką gąbkową lub tekstylną. Zabrudzenia można ewentualnie najpierw pokryć środkiem do mycia i pozostawić na 15-20 min. do zmięknięcia.
  3. Osadów wapiennych (kamienia) można uniknąć dzięki szczelnej armaturze oraz przez usuwanie pozostałości wody po użyciu wanny lub brodzika. Ewentualne osady, jeśli jednak wystąpią, można zazwyczaj usunąć ściereczką. Szczególnie uporczywe ślady osadów można usuwać letnim wodnym roztworem octu 1:1 (nie używać esencji octowej). Następnie należy wannę/brodzik dokładnie spłukać wodą.
  4. W przypadku używania środków do czyszczenia odpływu należy przestrzegać instrukcji oraz wlewać środek bezpośrednio w otwór odpływu. Prosimy unikać rozprysków na emalię wanny/brodzika.

Do pielęgnacji wanien, brodzików oraz wanien do hydromasażu z efektem perlistym nie należy używać środków zawierających piasek, proszków do szorowania, silnie kwasowych lub alkalicznych środków myjących, waty stalowej, gąbek ściernych, ani środków do usuwania kamienia. Również stosowanie środka do pielęgnacji emalii KALDEWEI oraz proszku do emalii KALDEWEI nie jest konieczne ani zalecane.

Podczas zabudowy należy chronić wnętrze wanny/brodzika przed kontaktem z zaprawą, klejem do płytek, materiałem do fug, pyłem, piaskiem itp.

Instrukcję pielęgnacji można pobrać tutaj.

W jaki sposób najlepiej czyścić powłokę przeciwpoślizgową w mojej wannie/brodziku?

Czyszczenie powłoki przeciwpoślizgowej jest proste i niedrogie. W przypadku niewielkich zabrudzeń zalecamy środek do mycia o neutralnym pH (5-7), np. płyn do zmywania naczyń lub neutralne mydło. Bardziej oporne osady należy w miarę możności pozostawić przez pewien czas (ok. 15-20 min.) w celu zmięknięcia i powtórzyć mycie.

Ewentualne ślady osadów, jeśli jednak wystąpią, można usuwać letnim wodnym roztworem octu 1:1 (nie używać esencji octowej). Następnie należy wannę/brodzik dokładnie spłukać wodą. Ten sposób czyszczenia jest ponadto szczególnie ekologiczny. Doskonałe efekty można też osiągnąć prostym domowym sposobem, a mianowicie przy pomocy proszku do pieczenia. (Link)

W mojej wannie/brodziku jest zanieczyszczenie/osad, którego nie mogę usunąć. Co to jest i jak mogę się tego pozbyć?

Często chodzi tu o pozostałości jeszcze z czasów budowy (np. ślady cementu, resztki farby, woda stojąca tygodniami z warstwami kurzu i pyłu). Taka warstwa, ledwo widoczna gołym okiem na szkliwie emalii, sprawia, że powierzchnia wanny/brodzika nie jest gładka w dotyku.

Jeżeli nie wystarcza normalna procedura czyszczenia (patrz punkt "W jaki sposób najlepiej czyścić wannę/brodzik?"), to w sklepach specjalistycznych dostępna jest cała gama specjalnych środków do mycia i pielęgnacji. (Link)

Odporność stali emaliowanej

Czy wanny/brodziki z stali emaliowanej KALDEWEI mogą zostać uszkodzone przez matę gumową lub naklejone wzory?

Nie, znane nam i dostępne w handlu produkty nie mają właściwości szkodliwych dla powierzchni stali emaliowanej KALDEWEI.
Problemy mogą się pojawić wtedy, gdy mata lub wkład do wanny pozostaje w niej na stałe. Może wtedy dochodzić do zbierania się resztek wody pod matą, zalegania tam przez dłuższy czas i powstawania poważnych zabrudzeń. Kamień i resztki brudu pod matą nie są w dostatecznym stopniu wypłukiwane.
Z tego względu zalecamy, by w przypadku stosowania takich mat wyjmować je zaraz po kąpieli, żeby możliwe było dokładne umycie wanny lub brodzika.

Czy farby do włosów, kosmetyki lub środki dezynfekcyjne mogą wyrządzić szkodę mojej wannie/brodzikowi?

Stal emaliowana KALDEWEI jest odporna na kosmetyczne oraz medyczne dodatki kąpielowe czy perfumy, które tolerowane są przez skórę człowieka (np. farby do włosów). Istnieją jednak składniki w środkach do pielęgnacji ciała, oraz szczególnie w środkach czyszczących, które w szczególnych okolicznościach (np. długotrwałe działanie nierozcieńczonej substancji na powierzchnię emalii) mogą uszkodzić szkliwo emalii. Dlatego prosimy o przestrzeganie również wskazówek, instrukcji użytkowania oraz stężeń podawanych przez producentów. Pozostałości po użyciu tych środków należy zawsze starannie usuwać z powierzchni emalii.

Jakie dodatki kąpielowe mogą być używane w wannach z hydromasażem?

Istnieją specjalne dodatki kąpielowe do wanien z hydromasażem, które zawierają składniki zapachowe, natomiast nie pozostawiają osadów w rurach i przewodach, są więc nieszkodliwe dla systemów hydromasażu. Należy na to zwrócić uwagę przy zakupie. Zdecydowanie odradzamy pieniące się dodatki kąpielowe.

Istnieje wielu producentów dodatków do kąpieli z hydromasażem. W naszych wannach z hydromasażem w Centrum Kompetencyjnym KALDEWEI stosujemy dodatki firmy Birke. Występują w różnych zapachach i można je zamawiać bezpośrednio na podanej stronie internetowej.

Innym producentem jest np. Banisan. Wspomniane dodatki kąpielowe zostały przetestowane przez nasz dział jakości i zostały uznane za bezproblemowe.

Punkty sprzedaży, doradztwo, części zamienne

Gdzie mogę otrzymać prospekty produktów KALDEWEI?

Nasze broszury można pobrać tutaj. Można też zwrócić się do dystrybutora  lub przedstawicielstwa firmy KALDEWEI.

Gdzie mogę uzyskać poradę w sprawie produktów KALDEWEI? Gdzie mogę obejrzeć produkty KALDEWEI?

Ten link pomoże Państwu znaleźć fachowego doradcę w pobliżu miejsca zamieszkania: Wyszukiwanie punktów sprzedaży

Gdzie mogę zamówić części zamienne?

Części zamienne można zamawiać u dystrybutorów naszych produktów. Można tam też uzyskać szybką i fachową pomoc oraz wybrać odpowiednią część do zamówienia.

Inne

Po czym poznać wanny i brodziki firmy KALDEWEI?

Od marca 2007 r. wanny, brodziki oraz wanny z hydromasażem KALDEWEI wyposażone są w jedyne w swoim rodzaju laserowe logo. Napis "KALDEWEI" znajduje się u góry na brzegu wanny/brodzika i nie można go usunąć ani zamazać bez uszkodzenia emalii.

Dlaczego miałbym/miałabym się zdecydować na produkt firmy KALDEWEI?

Za wannami/brodzikami KALDEWEI przemawiają liczne argumenty:

Firma KALDEWEI sama produkuje jedyną w swoim rodzaju stal emaliowaną KALDEWEI. Tylko w ten sposób zagwarantowane jest optymalne spełnienie wymagań stawianych wobec wanien i brodzików.

Wanien i brodzików KALDEWEI nie da się zarysować typowymi materiałami występującymi w łazience. Czyszczenie powierzchni jest bardzo łatwe, niedrogie i ekologiczne, bez używania "ostrych środków".

Grubość stali emaliowanej gwarantuje niezrównaną trwałość. Stal emaliowana KALDEWEI ma znacznie wyższą twardość niż akryl. Stal emaliowana KALDEWEI bez problemu wytrzymuje "próbę udarową z użyciem metalowej kulki" wg normy DIN ISO 4532.

Stal emaliowana KALDEWEI posiada takie same właściwości powierzchni jak szklane kabiny prysznicowe,, płytki oraz ceramika łazienkowa, zapewnia zatem wrażenie spójności materiałowej w łazience.

Emalia jest nadzwyczaj odporna na starzenie się. Zdobiony emalią szlachetną Relikwiarz Trzech Króli w katedrze w Kolonii (z roku 600) dowodzi tego w pełen wyrazu sposób.

Stal emaliowana KALDEWEI jest kwasoodporna zgodnie z DIN ISO 2722, klasa AA (najwyższa).

Stal emaliowana KALDEWEI jest odporna na działanie światła i promieni ultrafioletowych, dlatego nie blaknie.

Na stali emaliowanej KALDEWEI palące się lub tlące przedmioty nie pozostawiają przypalonych plam ani śladów dymu (np. papierosy, świece).

Wanny i brodziki z stali emaliowanej KALDEWEI nie gromadzą ładunków elektrostatycznych i po wytarciu do sucha nie przyciągają kurzu.

Rozszerzalność termiczna wanien i brodzików KALDEWEI jest bardzo nieznaczna, zatem przy zmianach temperatury nie występuje niebezpieczeństwo pękania fug i powstawania szkód budowlanych z powodu wilgoci.

Firma KALDEWEI już od 90 lat kroczy konsekwentnie drogą ekologicznej dalekowzroczności.
Wysokiej jakości produkty emaliowane firmy KALDEWEI wykonywane są wyłącznie z naturalnych surowców. Konsekwentne wcielanie w życie filozofii materiałowej obejmuje również fakt, że wszystkie wysłużone wanny i brodziki z stali emaliowanej KALDEWEI mogą być poddane w 100% recyklingowi. Oznacza to, że surowce są bezpośrednio zużywane do produkcji stali.

Na wszystkie wanny i brodziki firma KALDEWEI udziela gwarancji na okres 30 lat!

Czy na podstawie numeru karty gwarancyjnej można ustalić model wanny/brodzika?

Nie, model wanny/brodzika nie jest zakodowany w numerze karty gwarancyjnej.

Czy na podstawie numeru fabrycznego w karcie gwarancyjnej można ustalić bliższe dane systemu hydromasażu oraz model wanny?

Nie, typ systemu hydromasażu i model wanny nie jest zakodowany w numerze karty gwarancyjnej. Jednakże na podstawie numeru fabrycznego możliwe jest określenie wyposażenia bezpośrednio u producenta. Istnieją trzy możliwości ustalenia numeru fabrycznego:

  1. Wstemplowany numer w karcie gwarancyjnej na 'SYSTEMY HYDROMASAŻU KALDEWEI'.
  2. Wstemplowany numer na stronie 2 niemieckojęzycznej części instrukcji obsługi, poniżej znaku jakości.
  3. Wstemplowany numer w dolnej części karty obiegowej (żółtej lub białej) na spodzie wanny.

Czy fugi silikonowe muszą być odnawiane?

W przypadku fug elastycznych mamy do czynienia z fugami wymagającymi konserwacji, które wymagają regularnych kontroli i w razie potrzeby konserwacji oraz odnowienia.

W przeciwnym razie nie można wykluczyć, że wilgoć przenikająca do murów może uszkodzić bryłę budynku. Decyzja w jaki sposób i w jakim zakresie wykonywać ową konserwację i / lub odnawianie, zależy jednak od uznania użytkownika. Ma to między innymi związek z intensywnością użytkowania wanny/brodzika.

Czy podczas kąpieli woda w wannie z stali emaliowanej KALDEWEI szybko stygnie?

Nie, to jest szeroko rozpowszechniony mit! Utrata ciepła ma miejsce we wszystkich wannach, zupełnie niezależnie od materiału; w ponad 80% na skutek czynników zewnętrznych, np. temperatury powietrza w łazience, cyrkulacji oraz parowania powierzchniowego. Stal jest znakomitym przewodnikiem ciepła i szybko przyjmuje temperaturę otoczenia lub wody. Ciepło przyjęte przez stal jest oddawane z powrotem do wody, gdy ta już ostygnie. Testy konsumenckie wykazały, że w wannie stalowej  nawet oparcie pleców powyżej poziomu wody nagrzewa się.

W przypadku wanien z hydromasażem, w których ze względu na stały ruch wody stygnięcie jest szybsze, można zamówić opcjonalne podgrzewanie, które zapewnia utrzymywanie stałej temperatury wody.