(PL)
Prasa
Aktualności
Detail

KALDEWEI bierze zrównoważony kurs na Hafen City w Hamburgu: We wzorcowym projekcie Moringa zostaną wykorzystane nadające się do funkcjonowania w obiegu stalowo-emaliowane produkty łazienkowe – będzie to pierwszy budynek w Niemczech wzniesiony zgo

KALDEWEI, Ahlen, sierpień 2022 – KALDEWEI staje się oficjalnym partnerem Moringa Hamburg. Moringa GmbH z siedzibą w Monheim am Rhein wznosi w dzielnicy Elbbrücken w Hafen City pierwszy w Niemczech wysokościowiec mieszkalny zgodny z koncepcją Cradle-to-Cradle (C2C). Aby zasadzie zrównoważonego rozwoju odpowiadały także łazienki, projektant przedsięwzięcia zastosował wyroby sanitarne marki KALDEWEI i konsekwentnie używał stali emaliowanej, nadającej się do ponownego przetworzenia i wykorzystania. Odpowiednie umowy strategicznego partnerstwa zostały podpisane pod koniec czerwca. Budowa w Hamburgu to pilotażowy projekt pochodzącego z Nadrenii Północnej-Westfalii przedsiębiorstwa projektowego, należącego do konsorcjum Landmarken AG. 

Projekt Moringa Hamburg jest realizowany w jak największym stopniu z materiałów nadających się do odzysku oraz niezawierających szkodliwych związków. Budynek zapewni więcej metrów kwadratowych powierzchni zielonych, niż liczy sama zabudowana działka. Nawet gdyby kiedyś budynek miał zostać wyburzony, zastosowane w nim produkty zostaną przywrócone do obiegu materiałów. W ten sposób ma on się stać „najzdrowszym domem” w tym hanzeatyckim mieście. Oddanie do użytku projektu w Hafen City w dzielnicy Elbbrücken na północnym skraju Baakenhafen jest zaplanowane na wiosnę 2025 roku. W późniejszym okresie realizowane mają być kolejne przedsięwzięcia. Projekt został już wyróżniony nagrodą Deutscher Award dla zrównoważonych projektów.

Moringa niczym zielone płuco produkuje tlen i zmniejsza ilość szkodliwych związków substancji. Wznoszony bezpośrednio nad wodą apartamentowiec w stolicy singli, za jaką jest uznawany Hamburg, umożliwi samotnie żyjącym osobom udział w koncepcji Co-Living, pozwoli im na korzystanie ze wspólnych powierzchni i skierowanych do nich propozycji, takich jak aplikacja Community, Co-Working, żłobek i oferta gastronomiczna. 

Moringa GmbH rozumie realizowane przez siebie projekty jako depozyt, w który są brane cenne surowce: niemal wszystkie materiały, części budowli i całe budynki powinny być tak zaprojektowane, żeby można było je ponownie wykorzystać w biologicznym lub technicznym obiegu oraz żeby dużą część materiałów budowlanych można było odzyskać bez ich niszczenia. Zasada C2C spełnia – m.in. poprzez świadomy wybór materiałów oraz ich obróbkę i montaż – wysokie wymagania jakościowe, mające pozytywny wpływ na różnorodność kulturową i biologiczną.

Dla KALDEWEI współpraca ta stanowi potwierdzenie słuszności podstawowej filozofii firmy, która zakłada łączenie doskonałego wzornictwa, funkcjonalności, zrównoważonej produkcji oraz jakości w jednym produkcie. „Umowy są już podpisane i jesteśmy dumni z tego, że możemy brać udział w tym nowatorskim i zrównoważonym projekcie budowlanym” – mówi Frank Jentsch, kierownik Działu Zarządzania Produktem w Niemczech w KALDEWEI. Montaż obejmie zarówno powierzchnie prysznicowe, blaty umywalkowe i wanny, jak i produkty ze stali emaliowanej KALDEWEI. Materiał ten wyróżnia się wieloletnią żywotnością i 100-procentową zdolnością do cyrkulacji w obiegu pod względem jakościowym i ilościowym. Oznacza to, że raz wprowadzona do obiegu stal emaliowana może być wciąż wykorzystywana ponownie, optymalnie odpowiadając przy tym wymaganiom przyszłego budownictwa. 

Dobrze wiedzieć:
Wymyślona przez niemieckiego chemika prof. dr. Michaela Braungarta i przez amerykańskiego architekta Williama McDonougha koncepcja Cradle to Cradle® oznacza zasadę dwóch nieprzerwanych obiegów: Dobra konsumpcyjne ulegają biodegradacji w naturalnym obiegu substancji odżywczych. Dobra trwałe po okresie używania zostają rozłożone i posortowane na materiały podstawowe i przywrócone do obiegu technicznego. Zachowują swoją jakość, pozwalając uniknąć w ten sposób downcyklingu. Problem śmieci zostaje wyeliminowany, pozostają jedynie neutralne pod względem chemicznym, nadające się do wykorzystania składniki.

 

Źródło: Franz KALDEWEI GmbH & Co. KG. Prośba o egzemplarz.

Wszystkie obrazy
zip  |  14 MB
Tekst
docx  |  4 MB

7 MB

Źródło: MORINGA GmbH by Landmarken / design kadawittfeldarchitektur

01_KALDEWEI_Moringa_Project_Hamburg.jpg


8 MB

Źródło: MORINGA GmbH by Landmarken / design kadawittfeldarchitektur

02_KALDEWEI_Moringa_Project_Hamburg.jpg