(PL)
Prasa
Aktualności
Detail

„W dłuższej perspektywie nie ma alternatywy dla zrównoważonego budownictwa“

KALDEWEI, Ahlen, styczeń 2020 – KALDEWEI oraz InteriorPark angażują się wspólnie we współpracę na rzecz zrównoważonych produktów oraz zrównoważonego budownictwa. Wiodąca platforma zajmująca się tematyką zrównoważonej architektury wnętrz oraz projektowania z wykorzystaniem materiałów podlegających recyklingowi oraz producent wyposażenia łazienek z segmentu premium dążą do jednego celu: uczynienia z domu i łazienki miejsca, w którym znajdować się będą głównie naturalne materiały zamiast wyrobów z plastiku. Podczas rozmowy Tina Kammer, architekt oraz współzałożycielka platformy InteriorPark odpowiada na pytania dotyczące rozwoju, wyzwań oraz swojej wizji zrównoważonego budownictwa. 

Pani Kammer, jako architekt związana jest Pani z platformą InteriorPark i od ponad 30 lat promuje Pani naturalne, zrównoważone materiały o wysokich standardach wzorniczych. Co jest dla Pani szczególnie ważne przy wyborze partnerów i w jaki sposób podejmuje Pani decyzję czy marka powinna znaleźć się na Pani stronie internetowej? 
Wybierając naszych partnerów bierzemy pod uwagę różne aspekty jak pochodzenie zasobów oraz sposoby ich przetwarzania. Sprawdzamy również czy producent wykorzystuje naturalne surowce i czy sięga po materiały pochodzące z recyklingu. W jakim stopniu produkty podlegają recyklingowi i czy cykl obiegu materialowego jest faktycznie zamknięty? Gdzie i przez kogo wytwarzany jest dany produkt? Jak wygląda proces produkcyjny w aspekcie technologii środowiskowej? Czy są jakieś inne aspekty społeczne, do których dąży firma? Ponadto działania firmy powinny być autentyczne i transparentne. Istnieją fantastyczne teksty marketingowe, ale często mają one bardzo niewielką wartość informacyjną jeśli chodzi o problematykę zrównoważonego rozwoju. 

Dlaczego Pani zdaniem tak ważne jest stosowanie zrównoważonych materiałów w nowych i remontowanych budynkach?
Przemysł budowlany na świecie zużywa ok. jednej trzeciej naturalnych zasobów naszej planety. Pod tym względem istnieje więc ogromny potencjał. W dłuższej perspektywie nie będzie innej alternatywy niż skupienie się na zrównoważonych aspektach przy dokonywaniu wyboru, ponieważ nie stać nas już na konsumpcję na aktualnym poziomie. Wybrane zrównoważone materiały poprawią w znaczącym stopniu jakość powietrza w pomieszczeniach, a to oznacza realną korzyść dla konsumentów.  Dotyczy to w szerszym kontekście również obiektów użyteczności publicznej, firm i pracodawców, ponieważ w zdrowym środowisku ludzie czują się bardziej komfortowo, rzadziej chorują, są mocniej skoncentrowani oraz bardziej kreatywni.

W łazience nadal używa się zbyt dużo plastiku. Zwracamy, co prawda uwagę na różne plastikowe opakowania: butelki po szamponach, tubki po paście do zębów itd. Znacznie mniejszą wagę przywiązujemy za to do elementów wyposażenia łazienki. Jakie materiały nadmiernie obciążają środowisko a jakie poleciłaby Pani ze względu na ich właściwości do  estetycznego i zrównoważonego projektu łazienki? 
Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwa ani oczywista. Jeśli wanna jest wykonana z jakiegoś rodzaju czysto przetworzonego plastiku i istnieje możliwość poddania jej recyklingowi, to taki materiał miałby sens. Stal emaliowana zasadniczo nadaje się do recyklingu, a zatem jest materiałem zrównoważonym. Jednak aby ten pozytywny aspekt się pojawił musi dojść do zamknięcia obiegu materiałowego. Poważny problem stanowią opakowania oraz składniki kosmetyków. Nie tylko pojemniczki i butelki na kosmetyki wykonane są z plastiku. Mikrocząsteczki plastiku można znaleźć również w samych kosmetykach, a także w najodleglejszych zakątkach naszej planety, nawet w głębinach morskich. Trend w zrównoważonych produktach kosmetycznych zmierza w kierunku mydeł w kostce, których składniki aktywne można w sposób zrównoważony zapakować bez wody. 

Akrylowe elementy wyposażenia łazienek nadają się do recyklingu tylko pod pewnymi warunkami. Coraz większa liczba właścicieli budynków oraz inwestorów sięga po produkty ze stali emaliowanej, jako szczególnie zrównoważonego materiału. Jakie są Pani zdaniem zalety brodzików, wanien oraz umywalek ze stali emaliowanej?
Rozwiązania łazienkowe wykonane ze stali emaliowanej odznaczają się wysoką jakością, długim okresem eksploatacyjnym a ponadto łatwo je utrzymać w czystości. Po zakończeniu użytkowania materiał można przetopić i wyprodukować z niego kolejny produkt łazienkowy tej samej jakości. Ważne jest aby domknąć cykl i zadbać o to, by ten zrównoważony aspekt został wykorzystany. Należy to zagwarantować logistycznie i uwzględnić w modelu biznesowym. Wdrożenie takich rozwiązań stanowi dla wielu firm ogromne wyzwanie.

Jak ocenia Pani wolę społeczeństwa, aby bardziej skupić się na zrównoważonych rozwiązaniach, zwłaszcza w sektorze budowlanym? Czy jest taki trend? 
Owszem, jest. Jednak ten trend rozprzestrzenia się zbyt wolno. Zachęta ze strony polityków aby skupić się na zrównoważonych rozwiązaniach jest niewystarczająca. Inwestorzy muszą mieć zapewnione korzyści, jeśli zdecydują się na początkowym etapie budowy na bardziej kosztowne inwestycje, które zwrócą się dopiero po dłuższym okresie użytkowania. 

Jak ocenia Pani świadomość konsumentów na temat zrównoważonych rozwiązań łazienkowych? Czy wykonano już wystarczającą pracę edukacyjną w tej dziedzinie?
Konsumentom nie jest łatwo przy każdej decyzji zakupowej analizować dostępne alternatywy, a następnie dokonać właściwego wyboru. Wszyscy gracze na rynku muszą kontynuować edukację społeczeństwa. Wspólnie z naszymi partnerami pomagamy konsumentom odnaleźć się w gąszczu dostępnych na rynku produktów. Jeśli produkt jest estetyczny i zrównoważony jednocześnie to jest to idealna sytuacja!   

Co Pani zdaniem odstrasza konsumentów jeśli chodzi o zrównoważone budownictwo? I jakie argumenty przemawiające za zrównoważonymi alternatywami powinni wziąć pod uwagę klienci przy podejmowaniu decyzji?
Konsumenci budują z reguły dla siebie i swoich rodzin. W niektórych obszarach można skorzystać z państwowych dotacji. Efekt zrównoważonego budownictwa będzie szczególnie odczuwalny we wnętrzach, ponieważ znacznej poprawie ulegnie jakość powietrza w pomieszczeniach. Wszystko co nas otacza emituje jakieś substancje. Otacza nas więc mnóstwo emisji, które gromadzą się w powietrzu znajdującym się w pomieszczeniach. Im mniejsza liczba i szkodliwość emitowanych substancji tym lepiej dla naszego zdrowia i samopoczucia. 

Spójrzmy 20 lat  w przyszłość. Jak wyobraża sobie Pani budynki oraz inne obiekty pod względem ich konstrukcji oraz wzornictwa? 
Fantastyczne pytanie! Wyobrażamy sobie, że budynki będą konstruowane w taki sposób, że będzie można je rozebrać na segmenty i wprowadzić ponownie do obiegu materiałowego. Że budynek jest czymś w rodzaju magazynu materiałów. To samo dotyczy także elementów wyposażenia. Istnieje jeszcze jeden aspekt. W przyszłości, miejmy nadzieję, nie będziemy musieli kupować wielu rzeczy, ale będziemy mieć możliwość ich leasingu. Oznacza to, że w razie potrzeby będą one konserwowane i serwisowane przez producenta, a jeśli się zepsują lub skończy się ich cykl eksploatacyjny producent będzie odpowiedzialny za ich recykling oraz wymianę na nowy produkt. 
 

Źródło: KALDEWEI GmbH, & Co. KG Prosimy o egzemplarz druku.

Tekst
docx  |  455 KB
Wszystkie obrazy
zip  |  5 MB
1_Tina_Kammer_InteriorPark.

4 MB

Tina Kammer jest założycielką oraz Dyrektorem Zarządzającym InteriorPark, wiodącej platformy zajmującej się tematyką zrównoważonej architektury oraz projektowania z wykorzystaniem materiałowego obiegu produktów. InteriorPark promuje zrównoważony rozwój i opowiada się za nową kulturą myślenia w architekturze.

1_Tina_Kammer_InteriorPark.

2_Kaldewei_Badlösungen_aus_Stahl_Emaille

2 MB

Rozwiązania łazienkowe wykonane ze stali emaliowanej odznaczają się wysoką jakością, długim okresem eksploatacyjnym a ponadto łatwo je utrzymać w czystości. Po zakończeniu użytkowania materiał można przetopić i wyprodukować z niego kolejny produkt łazienkowy tej samej jakości.

2_KALDEWEI_Badlösungen_aus_Stahl_Emaille