Stal emaliowana – niezwykłe połączenie stali i szkła ma w firmie KALDEWEI nie tylko długą tradycję - to prawdziwa pasja, której KALDEWEI poświęca się już od czterech pokoleń. W trakcie 100-letniej historii przedsiębiorstwa proces wytwarzania tego materiału był wielokrotnie rewolucjonizowany. Z zachwycającym skutkiem. Dziś stal emaliowana jest nowoczesnym materiałem cenionym na całym świecie. KALDEWEI pokazuje jak ze szlachetnej stali i cennej emalii powstają wyjątkowe produkty do nowoczesnej łazienki.
Od surowców aż do gotowej emalii
Kalifornijski boraks, skandynawski skaleń, kwarc i soda - od tysięcy lat te i inne naturalne surowce są podstawowymi składnikami emalii. KALDEWEI przez lata udoskonalał jej recepturę i jest obecnie jedyną firmą z branży sanitarnej, która samodzielnie produkuje emalię we własnym piecu według ściśle chronionej receptury.
W temperaturze 1.300°C w piecu emalierskim z mieszaniny naturalnych surowców powstaje gorące płynne szkliwo, które hartowane jest w zimnej wodzie. Podczas tego procesu powstaje szklany granulat tzw. fryta emalierska. Następnie wraz z wodą i naturalnymi barwnikami granulat przetwarzany jest w specjalnych młynach w zawiesinę emalii.
Wytłoczka wanny ze stali tytanowej
Do wytwarzania wytłoczek produktowych KALDEWEI używa wyłącznie stali najwyższej jakości. Niezbędny jest gatunek stali o wysokiej plastyczności aby łatwo można było go formować i taki, aby nadawał się do pokrycia emalią. W pierwszym etapie płyta ze stali tytanowej jest wytłaczana przez prasę hydrauliczną o nacisku 1200 ton. Podczas tego procesu produktowi nadawany jest ostateczny kształt. W kolejnej fazie obróbki, w dużej części zautomatyzowanej sztancowane są otwory odpływowe i przelewowe, spawane mocowania nóg oraz uchwyty technologiczne służące do transportu wyrobu na linii produkcjnej. Otwory do mocowania armatury, uchwytów czy do zainstalowania dysz hydromasażu są precyzyjnie wycinane za pomocą lasera.
Stal emaliowana: połączenie na wieki
Kolejnym etapem jest trwałe połączenie stali i emalii. Przy pomocy robotów emalia podkładowa natryskiwana jest na wytłoczkę stalową, po czym całość jest wypalana w temperaturze ok. 850°C. Na poziomie molekularnym emalia łączy się z powierzchnią stali. Wyjątkowa trwałość tego połączenia powoduje, że emalii nie można mechanicznie oddzielić, dzięki czemu korpus wanny jest doskonale chroniony. Ostatnia warstwa emalii, ponownie wypalona w temperaturze 850°C nadaje produktom ich właściwości optyczne i dotykowe, a także typową dla KALDEWEI trwałość. W ten sposób uzyskujemy perfekcyjne połączenie obu materiałów – stali i emalii – wanny, brodziki i umywalki są gotowe.
KALDEWEI gwarancją wysokiej jakości
Zanim produkt opuści fabrykę KALDEWEI, zostaje poddany ścisłej kontroli jakości. Tylko wtedy gdy rezultat kontroli jest pozytywny produkt trafia do sprzedaży. Dotyczy to każdej wanny, powierzchni prysznicowej i umywalki - bez wyjątku. Te wysokie standardy jakościowe KALDEWEI potwierdza 30-letnią gwarancją. Dzięki zastosowaniu wyłącznie naturalnych surowców po zakończeniu okresu użytkowania, produkty KALDEWEI można poddać 100% recyklingowi. A może to właśnie one znów posłużą do wykonania nowego produktu przez KALDEWEI.
Źródło: KALDEWEI GmbH & Co. KG Prosimy o egzemplarz druku.
Surowce do produkcji emalii pochodzą z 6 kontynentów.
Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan | 5_1_KALDEWEI_Raw_Materials.jpg
Wylewanie stopu emalii: gorące, stopione szkliwo jest hartowane w zimnej wodzie.
Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan | 5_2_KALDEWEI_Melting_Furnace.jpg
Fryta emalierska – szklany granulat – jest przetwarzany w specjalnym młynie w zawiesinę emalii, którą można natryskiwać na stalową wytłoczkę.
Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan | 5_3_KALDEWEI_Enamel_Frit.jpg
Wanny KALDEWEI są wytłaczane ze stalowych płyt przez prasy hydrauliczne o nacisku 1200 ton.
Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan | 5_4_KALDEWEI_Bathtub_Press.jpg
Roboty natryskują płynną emalię na powierzchnię wanny.
Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan | 5_5_KALDEWEI_Enamelling.jpg