(PL)
Prasa
Aktualności
Detail

KALDEWEI: Kamienie milowe w historii firmy

Historia marki KALDEWEI to historia sukcesu, pokazująca drogę jaką niewielka, rodzinna firma przebyła od dnia założenia do pozycji światowego lidera na rynku luksusowego wyposażenia łazienek. Wieloletnie doświadczenie, innowacyjne technologie, odważne inwestycje, a także wysoka jakość produktów i ich trwałość są nierozłącznie związane z nazwą KALDEWEI. Firma, której zakład produkcyjny znajduje się w Niemczech, dysponuje najnowocześniejszą fabryką na świecie, gdzie wytwarzane są luksusowe wanny, brodziki, powierzchnie prysznicowe oraz umywalki ze szlachetnej stali emaliowanej. Wyjątkowa stal emaliowana KALDEWEI jest nie tylko podstawą istnienia niemieckiej marki, ale przede wszystkim źródłem spektakularnego rynkowego sukcesu wszystkich produktów powstających w Ahlen.

1918 r.: powstanie firmy KALDEWEI

Założona w październiku 1918 r. przez Franza KALDEWEI w Ahlen (Niemcy) niewielka firma rodzinna przez niemal 100 lat swojej obecności na rynku przekształciła się w wiodące na rynku przedsiębiorstwo dostarczające kompletne rozwiązania łazienkowe wykonane ze stali emaliowanej. Pierwszy właściciel – Franz KALDEWEI wykwalifikowany hydraulik zaczynał od produkcji balii kąpielowych, patelni oraz części do kotłów. Dzięki temu stworzył solidne podstawy dla rozwoju przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Według niego kluczem do sukcesu firmy jest połączenie żelaznej siły charakteru, pracowitości oraz zdolności wyszukiwania istniejących na rynku nisz produktowych. Już po trzech latach działalności powierzchnia przeznaczona na produkcję wzrosła z 962 do 6.500 m2.

1928 r.: początek intensywnego rozwoju firmy KALDEWEI

W roku 1928 do firmy dołączył przedstawiciel drugiego pokolenia rodziny KALDEWEI – Heinrich KALDEWEI. Za jego rządów firma w dalszym ciągu intensywnie się rozwijała, konsekwentnie powiększając skalę produkcji. W 1932 roku KALDEWEI przeprowadziło pierwsze próby emalierskie na produktach wykonanych z własnego surowca, a niespełna 3 lata później w zakładzie w Ahlen uruchomiono pierwszy piec emalierski. To właśnie tę datę można uznać za dzień narodzin wyjątkowej stali emaliowanej KALDEWEI – materiału, który do dnia dzisiejszego stanowi podstawę światowego sukcesu niemieckiej marki.

W 1934 r. nastąpił przełom w działalności firmy – zaczęto seryjną produkcję wolnostojących stalowych wanien wytwarzanych z kilku połączonych spawem płyt stalowych. W tym czasie 50 pracowników wytwarzało 60 wanien dziennie. Inwestycja we własny piec emalierski oraz nowoczesną 4-kolumnową prasę o nacisku 500 ton umożliwiającą tłoczenie wanien z jednej stalowej płyty oraz zredukowanie ilości spawanych krawędzi do 2, zaczęło przynosić wymierne korzyści finansowe. Już po dwóch latach 25 pracowników było w stanie wyprodukować 250 wanien dziennie.

Dzięki tym inwestycjom, KALDEWEI uniezależnił się od dotychczasowych dostawców. Od tej pory cały proces produkcyjny, począwszy od tłoczenia stalowych płyt, a kończąc na wypalaniu emalii odbywał się w fabryce KALDEWEI w Ahlen. Doskonała znajomość surowca, fascynacja unikalnym materiałem, jakim jest stal emaliowana, techniczne know-how to tylko niektóre czynniki, mające wpływ na rozwój marki KALDEWEI. Spowodowały one optymalizację procesów produkcyjnych oraz znacznie poprawiły jakość produkowanych wanien.

1950 r.: KALDEWEI pionierem innowacyjnych produktów wyposażenia łazienek

W latach 50-tych jedynym udziałowcem firmy był Heinrich KALDEWEI. Dzięki jego fascynacji innowacyjnymi projektami oraz zdolności przewidywania potrzeb klientów rozpoczął się nowy etap w historii rozwoju firmy KALDEWEI. To właśnie w tym okresie marka KALDEWEI stała się znana i zdobyła pozycję lidera na rynku produkcji wanien oraz brodzików ze stali emaliowanej. W roku 1956 w ofercie firmy pojawiły się pierwsze brodziki wykonane ze stali emaliowanej. Rok później grupa inżynierów związana z firmą KALDEWEI opracowała unikalną technologię umożliwiającą ,,bezszwową” produkcję wanien z jednej stalowej płyty. Było to osiągnięcie przełomowe dla całej branży łazienkowej. W tym samym czasie KALDEWEI uruchomiło pierwszą na świecie linię technologiczną przystosowaną do tłoczenia stali oraz produkcji wanien ze stali emaliowanej.  Dwie prasy hydrauliczne o średnim nacisku ok. 1000 ton ze stalowych płyt wytłaczają wanny oraz brodziki nadając im ostateczną formę. Szczególna trwałość wanien KALDEWEI oraz wyjątkowe cechy użytkowe stali emaliowanej o grubości stały się w krótkim czasie synonimem najwyższej jakości i trwałości. Niemiecki producent z Ahlen ustanowił w ten sposób nowe standardy w branży sanitarnej. W ciągu niespełna jednej dekady produkty KALDEWEI wyparły z rynku niemieckiego bardzo popularne w tamtym okresie wanny żeliwne, a firma KALDEWEI stała się największym producentem wanien oraz brodzików ze stali emaliowanej w Europie.

Także w zakresie techniki emalierskiej KALDEWEI potwierdził swoją pozycję pioniera. W latach 70 firma z Ahlen była pierwszym niemieckim przedsiębiorstwem, gdzie przy obróbce końcowej wykorzystywano roboty. Miało to na celu zapewnienie wysokich standardów jakości, a przede wszystkim gwarantowało dużą dokładność podczas procesu nanoszenia emalii na powierzchnię stali.

1973 r.: początek rozwoju marki KALDEWEI

W roku 1973 kierownictwo w firmie przejął Franz-Dieter KALDEWEI, który konsekwentnie budował wiodącą pozycję marki na rynku, wdrażał innowacyjne technologie oraz skupiał się na automatyzacji procesów produkcyjnych. Po raz pierwszy w historii firmy do współpracy zaprosił znane biura projektowe Sottsass Associati z Mediolanu oraz Phoenix Design Stuttgart/Tokio. Wybitni designerzy mieli za zadanie stworzyć ergonomiczne modele wanien oraz brodzików w innowacyjnej kolorystyce. Pasja tworzenia, fascynacja szlachetnym materiałem jakim jest stal emaliowana, oraz dążenie do tworzenia perfekcyjnych form sprawiły, że portfolio KALDEWEI wzbogaciło się o nowoczesne, innowacyjne wzorniczo produkty. W ten sposób udało się firmie zdobyć pozycję lidera na rynku, na którym panował popyt na doskonałej jakości produkty odpowiadające indywidualnym gustom inwestorów. Dzięki konsekwentnie prowadzonym kampaniom marketingowym i wynikającemu z tej aktywności wzrostowi świadomości konsumentów, logo KALDEWEI stało się rozpoznawalnym na całym świecie znakiem towarowym.

Dziś: światowy partner w zakresie ekskluzywnych rozwiązań produktowych ze stali emaliowanej

Pod kierownictwem Franza KALDEWEI, przedstawiciela czwartego już pokolenia, który zarządza firmą od 2008 roku, dzięki wysokiej jakości swoich produktów marka KALDEWEI stała się rozpoznawalna na całym świecie. Z Ahlen KALDEWEI eksportuje swoje wanny, brodziki i powierzchnie prysznicowe „Made in Germany“ do odbiorców na całym świecie.

Wprowadzenie do oferty wiosną 2015 roku umywalek ze stali emaliowanej było logiczną konsekwencją polityki produktowej firmy KALDEWEI. Rozszerzenie portfolio o nowy segment było wyraźnym potwierdzeniem wiodącej pozycji niemieckiego producenta na rynku wyrobów sanitarnych. Inwestorzy prywatni oraz developerzy coraz częściej doceniają zalety wyjątkowego materiału jakim jest stal emaliowana, dlatego produkty KALDEWEI można spotkać w wielu renomowanych hotelach na całym świecie. Dzięki wykorzystaniu umywalek, wanien oraz powierzchni prysznicowych wykonanych ze stali emaliowanej nowoczesne aranżacje przestrzeni łazienkowych tworzą stylistycznie spójne projekty oparte na użyciu produktów wykonanych z jednego materiału, dopełniających się wzorniczo i kolorystycznie.

Jako niekwestionowany lider na rynku najwyższej jakości wanien, brodzików, umywalek oraz powierzchni prysznicowych ze stali emaliowanej firma KALDEWEI sprzedaje swoje produkty w ponad 80 krajach na świecie, a w 12 ma swoje filie. Przedstawicielstwa KALDEWEI działają w Chinach, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Austrii, Polsce, Rosji, Szwajcarii, Hiszpanii, Azji Południowo-Wschodniej, Czechach oraz USA. Konsekwentny rozwój sieci międzynarodowych przedstawicielstw jest integralną częścią strategii marketingowej firmy i ma na celu zapewnienie dobrej rentowności przedsiębiorstwa w przyszłości.

Różnorodność form i najlepsze wzornictwo

Aktualnie w ofercie firmy KALDEWEI znajduje się ponad 600 modeli składających się na bogate portfolio produktowe. Oferta KALDEWEI wyróżnia się na rynku innowacyjnym designem, różnorodnością form oraz dostępnych wariantów i wymiarów. Niezależnie od tego czy inwestor wybierze emaliowaną powierzchnię prysznicową, czy luksusową wolnostojącą wannę z kolekcji Meisterstück z łazienkowym systemem audio Sound Wave, wszystkie produkty KALDEWEI gwarantują projektantom dużą swobodę aranżacji przestrzeni oraz umożliwiają niespotykaną do tej pory stylistyczną wszechstronność. W ofercie KALDEWEI znajdziemy klasyczne produkty dla klientów o tradycyjnych upodobaniach, ale także luksusowe, designerskie modele dla indywidualistów. Punkt kulminacyjny w rozwoju firmy stanowi rok 2015. W tym okresie mamy do czynienia z intensywną ofensywą produktową KALDEWEI. Niemiecki producent zaprosił do współpracy dwoje znanych designerów. Arik Levy, wybitny projektant stworzył innowacyjny model umywalki harmonijnie dopełniający luksusową kolekcję Meisterstück. Doświadczona w branży sanitarnej projektantka Anke Salomon opracowała dla firmy KALDEWEI aż 3 ekskluzywne linie produktowe charakteryzujące się łagodnymi, naturalnymi liniami. Za unikalne, innowacyjne wzornictwo KALDEWEI otrzymał już ponad 120 prestiżowych nagród oraz wyróżnień. Ogromna ilość nagród stanowi doskonałe potwierdzenie wysokich kompetencji niemieckiego producenta oraz powoduje, że KALDEWEI jest aktualnie najczęściej nagradzanym producentem w branży wyposażenia łazienek na świecie. 

Źródło: KALDEWEI GmbH & Co. KG Prosimy o egzemplarz druku.

Tekst
doc  |  2 MB
Wszystkie obrazy
zip  |  39 MB
1 – Siedziba Kaldewei w Ahlen

72 KB
3 – Produkcja wanien w 1934 roku

82 KB
4 – Linia produkcyjna

73 KB
5 - Piec emalierski na powierzchnię stali
< DIN A4
3 MB
6 - Perfect Match - Centro_Superplan Plus
DIN A4
3 MB
7 - Conoflat
DIN A4
6 MB
8 - Puro S
DIN A4
4 MB
9 - Kaldewei Skin Touch
> DIN A4
3 MB
10 - Meisterstück Emerso/Arik Levy
< DIN A4
2 MB
11 - Miena
DIN A4
4 MB
12 - Kaldewei Scona
DIN A4
2 MB