(PL)
Prasa
Aktualności
Detail

„Żadnych kompromisów“

Arik Levy - urodzony w Tel Avivie, mieszkający od wielu lat w Paryżu światowej sławy designer aktywnie działa na różnych płaszczyznach sztuki projektowej. Na rynku można znaleźć meble, lampy oraz efektowne opakowania jego autorstwa. Swą renomę zawdzięcza także dokonaniom w dziedzinie sztuki, fotografii, tworzeniu scenografii i filmów. Ostatnim ważnym projektem, w który Arik Levy zaangażował się wspólnie z firmą KALDEWEI jest rozszerzenie serii Meisterstück o kolejne modele – wyjątkowej linii wanien z segmentu premium. Owocem tej niecodziennej współpracy jest składająca się z wanny oraz umywalki unikalna kolekcja Emerso. W wywiadzie Arik Levy opowiada o złożonym procesie tworzenia nowej linii, kooperacji z KALDEWEI oraz o niecodziennym wyzwaniu, jakim było dla niego nadanie nowej formy stali emaliowanej.

Jaka idea przyświecała Panu w tworzeniu linii Emerso z kolekcji Meisterstück?

Arik Levy: „Przy tworzeniu kolekcji Emerso składającej się z wanny oraz umywalki silnie inspirowałem się pracami rzeźbiarzy. Jednak priorytetem były dla mnie ergonomia oraz komfort użytkowania. Wzornicza koncepcja tej linii ma nawiązywać do ruchu wody. Ale nie chodziło mi tutaj jedynie o bierną obserwację wody, ale o poddanie się jej wpływowi: nasz wzrok przesuwa się wzdłuż rantów wanny, które płynnie zmieniają swoją formę, sprawiając wrażenie jakby wciąż się poruszały. Podążając za tym ruchem dotykiem dłoni lub wzrokiem, czujemy, że już za chwilę zanurzymy się w odprężającej kąpieli. Szczególnie silnie oddziałuje na nasze zmysły aranżacja, w której wanna i umywalka znajdują się blisko siebie. W naszej wyobraźni powstaje między nimi coś na kształt nieuchwytnej wodnej linii”.

Co jest dla Pana szczególnie ważne w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku takich jak np. wanny?

Arik Levy: „Design oznacza dla mnie przede wszystkim poprawę jakości życia. Może to być bardzo duża lub całkiem mała zmiana – ale to jest warunek konieczny. Nowe modele z linii Meisterstück, które stworzyłem wspólnie z firmą KALDEWEI zapewniają użytkownikom wyjątkowy komfort. Korzystając z wanny ludzie powinni odczuwać przyjemność i radość. Właśnie ten aspekt nazywam często ergonomią emocjonalną. Dla mnie oznacza to rodzaj interakcji jaka wytwarza się pomiędzy produktem a ciałem i umysłem.”

Jak ocenia Pan współpracę z firmą KALDEWEI?

Arik Levy: „Firma KALDEWEI jest wspaniałym partnerem. Kolekcja Meisterstück to nie jest projekt, który mógłbym zrealizować sam z moją ekipą w studiu projektowym. To była prawdziwa praca zespołowa. Daliśmy sobie tyle czasu, ile wymagała realizacja tego wyjątkowego projektu i motywowaliśmy siebie nawzajem do większego wysiłku i jeszcze lepszej pracy. Wprowadzenie nowego modelu do konkretnego procesu produkcyjnego jest niezwykle złożonym zadaniem. Kolekcja Emerso z linii Meisterstück jest więc efektem pracy wielu osób, które skupiły całą swoją uwagę na tym jednym celu.”

Czy miał Pan jakieś wiodące motto, którym Pan i firma KALDEWEI kierowaliście się podczas pracy nad nowymi modelami z linii Meisterstück?


Arik Levy: „Żadnych kompromisów – to była droga jaką obraliśmy tworząc tę wyjątkową kolekcję. Jako artysta nie chciałem zgodzić się na żadne ustępstwa co do formy. Jako designer byłem świadomy, że forma musi dać się wyprodukować, ale również w tym względzie nie zdecydowaliśmy się na żadne kompromisy. Modele Meisterstück Emerso są wyjątkowym projektem, ponieważ zarówno w kwestiach technicznych jak i w sferze stylistycznej dążyliśmy do perfekcji.”

Co decyduje o tym, że praca z takim materiałem jak stal emaliowana KALDEWEI jest tak wyjątkowa?

Arik Levy: „W porównaniu z innymi surowcami, z którymi pracuję, stal emaliowana jest materiałem dużo bardziej trwałym, zachowującym swoje własności przez wiele lat. Jej powierzchnia jest lśniąca, gładka i pozbawiona porów. A przy tym ekologiczna i zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju. Wszyscy, którzy mają do czynienia z tym niezwykle trwałym materiałem, wkładają dużo wysiłku, aby stworzyć produkt doskonały. Taki, którego wzornictwo będzie zawsze aktualne - dotyczy to w takim samym stopniu mnie jak i firmy KALDEWEI. To właśnie dzięki wyjątkowym właściwościom stali emaliowanej KALDEWEI możemy przekonać się czym wyróżnia się idealny materiał: fantastyczna jakość, higieniczna czystość, łatwa pielęgnacja oraz duża wytrzymałość. Największa trudność polega na wytworzeniu tak złożonego produktu, który w efekcie stanowi jednolitą, spójną bryłę. Firma KALDEWEI robi to perfekcyjnie. Dlatego podczas pracy przy nowych modelach z serii Meisterstück dostałem od KALDEWEI właśnie to, czego potrzebowałem – materiał, który zatrzymuje światło. Górna krawędź wanny odbija światło w bardzo szczególny sposób – każdego dnia i w każdej sekundzie trochę inaczej. Nie ma tutaj symetrii, dzięki czemu cała forma nie jest nudna.“

Jak wpływały na siebie wzajemnie design oraz proces produkcyjny przy kształtowaniu produktów Meisterstück?

Arik Levy: „Tworzenie takich kompleksowych form przechodząc etap po etapie jest zawsze dużym wyzwaniem. Jako projektant zmagałem się z problemem stworzenia arcydzieła ze stali emaliowanej. Jest to wyjątkowy surowiec umożliwiający urzeczywistnienie nowych idei. W modelach Emerso z kolekcji Meisterstück uformowaliśmy stal emaliowaną balansując na granicy istniejących możliwości technicznych i dzięki temu udało nam się uzyskać szczególny rodzaj pozytywnego napięcia. Efekt naszej pracy jest po prostu niesamowity“

Źródło: KALDEWEI GmbH & Co. KG Prosimy o egzemplarz druku.

5 KALDEWEI PR Interview Levy
doc  |  3 MB
5 KALDEWEI PR Interview Levy
zip  |  17 MB
< DIN A4
1 MB

We współpracy ze światowej sławy designerem Arikiem Levy KALDEWEI rozbudowało ekskluzywną linię produktową Meisterstück o dwa nowe modele: komfortową wannę oraz umywalkę Emerso. Złożony proces tworzenia Levy opisuje w następujący sposób: ,,Aby na własne oczy zobaczyć i poczuć formę nowych modeli Meisterstück wykonaliśmy bardzo wiele rysunków oraz wyprodukowaliśmy kilka modeli różnej wielkości – duże w skali 1:1, średnie oraz bardzo małe. Było to konieczne by móc ocenić każdy element, najdrobniejsze załamanie linii”.

Source: © KALDEWEI  |  5_1_KAL_Arik_Levy.jpg

< DIN A4
1 MB

Przy projektowaniu nowych modeli z linii Meisterstück znany designer Arik Levy (na zdjęciu po lewej) inspirował się ruchem wody. Levy razem ze swoim współpracownikiem Jonathanem Le Monnier stworzył 2 modele z segmentu premium o wspólnej nazwie Emerso: wolnostojącą, luksusową wannę z łagodnie wyprofilowanymi krawędziami wraz z emaliowaną obudową, a także oryginalną umywalkę, wyróżniającą się odwróconymi proporcjami.

Source: © KALDEWEI  |  5_2_KAL_Arik_Levy.jpg

< DIN A4
1 MB

KALDEWEI produkuje wanny oraz brodziki z wysokiej jakości stali tytanowej. Wszystkie modele wytłaczane są z pojedynczych stalowych płyt, na które nanoszona jest warstwa emalii. W piecu emalierskim w temperaturze 850°C podczas procesu wypalania emalia na trwałe wiąże się z powierzchnią stali. Arik Levy tak opisuje proces wytwarzania stali emaliowanej: ,,To naprawdę wyjątkowy moment, kiedy z płaskiej stalowej płyty powstaje nowa, doskonała forma.”

Source: © KALDEWEI  |  5_3_KAL_Arik_Levy.jpg

< DIN A4
2 MB
< DIN A4
1 MB