(PL)

Stefan Diez


Odpowiedzialność za przyszłość

KALDEWEI MEISTERSTÜCK OYO DUO projektu Stefana Dieza została po raz pierwszy wybrana przez Elle Décor i zaprezentowana na Fuorisalone w Mediolanie.


Więcej informacji na temat produktu


Gdy projektant Stefan Diez realizuje swój projekt, tematykę zrównoważonego rozwoju traktuje niezwykle poważnie: tworzone przez niego produkty mają się dać rozłożyć na swoje części składowe i w jak największym stopniu nadawać się do ponownego wykorzystania. Marka KALDEWEI i stal emaliowana okazały się idealnymi partnerami dla jego pierwszego projektu sanitarnego. Współpraca dała rezultat w postaci arcydzieła niemieckiej sztuki inżynieryjnej, jakim jest unikatowa owalna forma ze stali emaliowanej: KALDEWEI MEISTERSTÜCK OYO DUO.

Studio DIEZ OFFICE projektuje wiele różnych produktów powszechnego użytku, począwszy od mebli, przez naczynia i zastawy kuchenne, po artykuły przemysłowe czy stoiska targowe. Główny akcent pracowni: istniejące produkty powinny być tak zaprojektowane, żeby w jak największym stopniu nadawały się do ponownego wykorzystania. Dlatego zdarza się, że trzeba je niejako wymyślić od nowa, łącząc ze sobą różne założenia. Kluczem do sukcesu jest duch odkrywczości i techniczne know how.

 


Chęć tworzenia nowych rzeczy towarzyszy Stefanowi Diezowi niemal przez całe życie. Wychował się w rodzinie rzemieślniczej, po zakończeniu nauki w szkole stolarskiej zaczął studiować wzornictwo przemysłowe. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie pod nadzorem Richarda Sappera, jednego z najbardziej znaczących projektantów przemysłowych tamtych czasów.

 

Po wielu latach współpracy z niemieckim projektantem Konstantinem Grciciem, w 2002 r. Stefan Diez otworzył w Monachium własne biuro projektowe DIEZ OFFICE. Od tamtej pory jego kariera wciąż się rozwija. Pracuje na stanowisku kierownika wydziału wzornictwa przemysłowego na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej w Wiedniu, może się pochwalić wieloma nagrodami z dziedziny projektowania i zrównoważonego rozwoju. Punktem kulminacyjnym była nagroda dla projektanta roku 2022, przyznana przez AW. Jego interesujące spojrzenie na tematykę wzornictwa przemysłowego i obiegu materiałów inspiruje projektantów na całym świecie do zmiany sposobu myślenia. Ta nowa perspektywa znajduje odbicie w jego Circular Design Guideline. 10 przykazań projektowania zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju pokazuje przede wszystkim sposoby, jak projektanci mogą połączyć ekologię z ekonomią. Apeluje do wszystkich projektantów wzornictwa przemysłowego, aby wzięli więcej odpowiedzialności za swoje dzieła. Według niego dobry produkt „powinien być produktem tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne”. Tylko tak można na nowo zdefiniować ekonomiczność.

Dla KALDEWEI Stefan Diez stworzył absolutną nowość: KALDEWEI MEISTERSTÜCK OYO DUO. Koncepcja wolnostojącej wanny ze stali emaliowanej KALDEWEI łączy formę i projekt z ekologiczną ideą ponownego wykorzystania. Minimalistyczne organiczne linie i elegancka funkcjonalność tej dwuściennej, wolnostojącej wanny nawiązują do wzornictwa japońskiej porcelany.

Designerska rzeźba z funkcjonującej w obiegu stali emaliowanej, harmonijnie i lekko integruje się z całością łazienki.

Już dzisiaj widać, że ta odkryta przez Elle Décor wanna jest na najlepszej drodze do zostania klasykiem wzornictwa. Wolnostojąca wanna OYO DUO została po raz pierwszy pokazana w inscenizacji na wystawie „Design Forever”, zorganizowanej przez Elle Décor Italia. Autorem ekspozycji był Calvi Brambilla.

 

 

Więcej informacji na temat produktu